Fotbalové legendy: George Best

George Best, (narozený 22. května 1946, Belfast, Severní Irsko – zemřel 25. listopadu 2005, Londýn, Anglie) byl irský fotbalista, který byl jedním z předních útočníků v historii hry. Best se během 60. let stal jednou z ikonických postav nové módní vlny, tzv. „swinging sixties“.

Ještě jako školou povinného doporučil Besta Manchesteru United místní fotbalový skaut, který mladíka nazval „géniem“. Best vstoupil do klubu ve věku 15 let a v nejvyšší soutěži debutoval o dva roky později, v roce 1963. Stal se okamžitou senzací a již ve své druhé sezóně dokráčel s United k ligovému titulu. V roce 1968 byl vyhlášen evropským fotbalistou roku a pomohl United stát se vůbec prvním anglickým klubem, který vyhrál Evropský pohár. Best v 466 zápasech odehraných v dresu United nastřílel celkem 178 gólů.

„Lidé byli ohromeni, okouzleni a potěšeni, drzostí Bestova fotbalového umění, které vždy vykouzlilo úsměv na tváři všem, vyjma obránců, kteří mu museli čelit.“
Novinář BBC John May

Pohledný Best, kterému přezdívali „pátý Beatle“, nosil dlouhé vlasy, které byly u fotbalistů v té době takřka zapovězeny. Což představovalo jistou paraelu s předními britskými rockenrolovými kapelami jako Beatles, či Rolling Stones . Stejně jako oni byl i Best kolosální celebritou. Jeho sláva přesáhla svět fotbalu. Best byl prvním z mnoha fotbalistů, který se stal častým objektem zájmu britských bulvárních novin. V té době se také začala prohlubovat jeho závislost na alkoholu.

„Narodil jsem se s velkým darem a s tím někdy s tím přichází negativní stránka věci. Stejně jako jsem chtěl všechny trumfnout na hřišti, musel jsem všechny trumfnout, když jsem vyrazil na do víru velkoměsta. “ George Best

Manchester nakonec opouští v roce 1974 a dále hraje za řadu menších týmů v Británii, Španělsku, Austrálii a Spojených státech až do roku 1983. Jeho pití však nadále ovlivňovalo jeho hru a pro svůj promarněný talent se stal stejně známým jako pro jeho nepopiratelnou brilantnost. Jak sám vtipně poznamenal:

„V roce 1969 jsem zanechal alkoholu a žen – bylo to 20 nejhorších minut mého života.“ George Best

Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů.

Několik zajímavostí, které jste pravděpodobně o Georgeovi Bestovi nevěděli:

George je 13. nejmladším hráčem, který kdy hrál za Severní Irsko. Když debutoval 15. dubna 1964, bylo mu pouhých 17 let a 328 dní.

George měl ve svých 37 mezinárodních vystoupeních v Severním Irsku čtyři různá čísla dresů. Číslo 7 – (12krát), číslo 8 – (3krát), číslo 10 – (dvakrát), číslo 11 – (20krát).

Best byl celkem dvakrát vyloučen, když hrál za Severní Irsko. Poprvé se stalo v domácím mezinárodním zápase proti Skotsku ve Windsor Parku v dubnu 1970. Podruhé viděl červenou při kvalifikační porážce mistrovství Evropy 3: 0 v Bulharsku v říjnu 1972.

Je držitelem rekordu nejrychleji dosaženého hattricku v Severním Irsku, když 21. dubna 1971 ve Windsor Parku skóroval třikrát během 12 minut a přispěl tak k vítězství na Kyprem 5:0.