Hattrick, aneb tři je víc než jeden

Co to je ten „hattrick“?

Jako hattrick (z anglického hat trick, doslova „trik s kloboukem“) se v mnoha sportech označuje výkon, kterého hráč dosáhne obecně třemi úspěchy v jednom zápase. Například ve fotbale či ledním hokeji je hattrickem vstřelení tří gólů  jedním hráčem v jednom zápase.

Můžete se rovněž setkat i s pojmem „čistý hattrick“, kdy ke vstřelení tří branek jedním hráčem dojde v jednoho poločasu, aniž by během této šnůry skóroval jiný hráč, včetně soupeře. Jiná libůstka je terminu technikus „perfektní hattrick“, kde hráč musí dát jeden gól levou nohou, jeden pravou nohou a jeden hlavou.

Kde se vlastně vzal, aneb trocha dějepisu

Možná Vás to překvapí, ale hattrick nemá prapůvod ve fotbalu, ani v hokeji. Podle Oxfordského anglického slovníku se poprvé začal používat v roce 1858 poté, co anglický hráč kriketu H. Stephenson dosáhl tří branek (wicket) ve třech po sobě jdoucích odpalech v zápase mezi All England a Hallamem. Fanoušci po té spontánně vybrali peníze do klobouku, který následně pochopitelně i penězi věnovali svému hrdinovy.

V tisku se tento termín poprvé objevuje v roce 1865 v týdeníku Essex Chronicle a postupně si jej pro třígólové střelce osvojují i další sporty jako fotbal, hokej či vodní pólo. Slovo jako takové je přejímáno do jiných jazyků obvykle bez překladu, ovšem třeba v Itálii se můžete setkat s pojmem „tripletta“, ve Francii zase „coup du chapeau“ nebo „triplé“.

Tradice je tradice

Ano, rituály a tradice ke sportu bezesporu patří, fotbalisté však přenechali klobouky hráčům kriketu a jako trofej si třígólový borec odnáší po zápase míč. Zde je ovšem potřeba podotknout, že tato byť letitá praxe se patrně nebude z materiálových důvodu aplikovat v amatérských soutěžích, zejména okresního formátu. Tedy pokud dáte hattrick v Horní Dolní, určitě se nepokoušejte po utkání „zcizit“ merunu, leda že by jste mermomocí toužili strávit zbytek života v kotrmelcích.

Dal jsem hattrick, kdo je víc?

Historicky první hattrick dosažený v mezinárodním utkání, zaznamenal skotský hráč John McDougall proti Anglii dne 2. března 1878.

První hattrick na mistrovství světa zaznamenal v roce 1930 Američan Bert Patenaude a zařídil tak vítězství nad Paraguají 3:0. V roce 1966 Angličan Geoff Hurst vsítil hattrick dokonce ve finále. Jinak hattrickem z mistrovství světa se mohou pyšnit i dva Češi, nebo chcete-li Čechoslováci a to Oldřich Nejedlý (1934) a Tomáš Skuhravý (1990).

Nejvíce hattricků v kariéře, konkrétně 92 má na kontě fenomenální Brazilec Pelé.

Quo vadis, aneb co hráč dal, to VAR vzal…

Kde se vzal, tu se vzal VAR (video rozhodčí) a sním přišel zákon. Nikdy více milimetrové ofsajdy, nafilmované penalty, neregulérní góly a vůbec. Ale teď vážně, VAR má své nesporné kvality, na druhou stranu můžete být jeho geometrická přesnost v rozporu se zdravím rozumem, o tom ale někdy jindy.

Každopádně ač se to může zdát jakkoliv neuvěřitelné, i VAR může mít svůj hattrick. Ostatně své o tom ví i Mario Gómez. 1. prosince 2019 se v zápase druhé německé ligy osmasedmdesátinásobný německý reprezentant v Sandhausenu trefil v 10. minutě, třetí nastavené minutě prvního poločasu a ještě v 71. minutě – ani jeden gól mu však rozhodčí neuznal. Pokaždé byl totiž Gómez podle videa v minimálním ofsajdu. Stal se nechtěně prvním hráčem v historii, který dosáhl neregulérní hattrick.