Penaltu vymyslel brankář!

Čůrat mi na kamaši, to se nevyplácí

Ano, přesně tak. Prohřešek proti pravidlům v podobě hry rukou, či faulu se v pokutové území nevyplácí. Ne, tedy že by jste hned vyfasovali pokutu, ale proti Vašemu týmu bude nařízen pokutový kop. Penalta, pentle, desítka, jedenácta, tečka a bůhví pod kolika dalšími jmény se tato více než stoletá dáma potuluje slovníky fotbalový příznivců.

Praotec brankář

Praotec penalty, William McCrum hrál jako brankář v Milford Everton FC v irské fotbalové lize v letech 1890 až 1891. Původní myšlenka se z počátku nesetkala s pochopením. Proč zrovna brankář prosazuje řešení které mnozí přirovnávali k „trestu smrti“ (anglicky death penalty)? Vždyť je mnohem snazší zabránit gólu, když byl udělen pouze volný kop, který je pro bránící stranu snazší blokovat. Navíc fotbal je hra gentlemanů a není v něm prostor nesportovní chování!

McCrum přesto cítil, že za porušení pravidel v blízkosti branky je třeba trestat přísněji. Někteří dokonce spekulovali, že zkrátka jen pro sebe hledal více pozornosti jako brankář. Veřejné mínění se však změnilo po čtvrtfinále FA Cupu mezi Stoke City a Notts County dne 14. února 1891, kdy jeden z hráčů úmyslně rukou zabránil jistému gólu. Následný nepřímý volný kop ke gólu nevedl. Tato situace byla veřejností vnímána jako křivda. Po několika bouřlivých diskusích byl dne 2. června 1891 byl pokutový kop nakonec přijat pravidel hry. Z počátku se penalta kopala kdekoli z linie vzdálené od brankové čáry jedenáct metrů, a gólman mohl dokonce proti střelci do určité vzdálenosti vyběhnout. Postupně se ale pravidla upravila do dnešní podoby.

Deset, nebo jedenáct?

Jak již bylo uvedeno, penalta je zahrávána ze vzdálenosti 11 metrů. Proč se tedy v naších luzích a hájích setkáváme s pojmem „desítka“? Má v tom prsty britská měrná soustava? Nikoli, 11 metrů je 12 yardů. Jedním z pravděpodobných vysvětlení je vzdálenost ostatních hráčů od míče v době zahrání pokutového kopu, což je právě 10 yardů (9,15 m)

Statistika nuda je…

V roce 2008 byla provedena analýza pokutových kopů v Lize mistrů, Poháru UEFA, Premier League, La Lize, Bundeslize, Serii A a Ligue 1 a v mezinárodních zápasech účastníků Eura 2008 za poslední tři sezóny.

Ze statistik vyšlo najevo, že ve sledovaném období bylo zahráno celkem 1527 pokutových kopů, ze kterých bylo 74,7 % úspěšně proměněno, 18,2 % kopů chytili brankáři, 3,6 % kopů mířilo mimo branku a 3,5 % kopů zasáhlo tyč.